Základní škola Jana Amose Komenského

"Semena nejsou ještě plody."

Jan Amos Komenský

Akce školní družiny

Velikonoční jarmark (12. dubna 2019)

V pátek 12. dubna se ve školní družině konal velikonoční jarmark. Školní družinky se proměnily v malé dílničky s velikonoční dekorací. Krásné výrobky předvedla i návštěva z Domova seniorů, paní D. Dumská ze Záboří, paní Šperlíková z Lažánek a mnoho dalších. Návštěvníci si mohli vyrobit mýdlo, velikonoční zápich, dekoraci na okno i závěs s kraslicí. Žáci druhých a čtvrtých tříd si nacvičili velikonoční písně, básně i říkadla, která představili svým rodičům a poté mohli ochutnat velikonoční pamlsky připravené od svých maminek v provizorní kavárničce.

Hnízdo ilustrace

Expozici Hnízdo ilustrace jsme s dětmi navštívili již po druhé. Příběhy dětských obrázkových knih a jejich ilustrace od významných českých ilustrátorů lákají nejen malé čtenáře. Velké modelové makety knih a jejich hrdinů poutají už od začátku výstavy. Prožít si jejich příběh a vyzkoušet si pocity hrdinů na jevišti děti uchvátilo. Zahraná pohádka „O Budulínkovi“ v podání žáků z II. A měla vlastní neodolatelný náboj a kresby od prvňáčků byly moc pěkné.

Včela – tajuplný výlet za sluncem (10. dubna 2019)

Dne 10. dubna jsme se s dětmi ze ŠD vypravili do Sladovny v Písku. Nově otevřená expozice Včela – tajuplný výlet za sluncem nás velmi lákala. Komentovaná prohlídka nás opět nezklamala. Děti si na začátku zopakovaly obecné pojmy o včelách a později se již nedokázaly odtrhnout od interaktivních vzdělávacích prvků. Celý prostor byl situován jako včelí úl. Každá komůrka se věnovala určité vývojové fázi včelky a její roli v úlu. Nechyběla ani ochutnávka medu a nauka o létání v podobě dětské herní lanové dráhy.

Maškary kam se podíváš

Celý únor jsme se ve školní družině věnovali přípravě na masopustní veselí. Spojení tradice a dětské kreativity je vždy pěkné zpestření programu v ŠD. Děti si tvořily bláznivé klobouky, zvířecí masky i barevné kravaty. Někteří odvážlivci se pustili i do celých kostýmů.

Pátky jsme pak věnovali radovánkám a soutěžím. Masky se vzájemně představily, zatančily si tanečky s balonky, složily puzzle, zahrály rošádu. Žádná maska neodešla bez odměny a úsměvu na tváři.

Dramatický kroužek ZŠ J. A. Komenského Blatná

Dramatický kroužek pod vedením paní učitelky Marie Kulhové v počtu 14 dětí s letošní vánoční pohádkou "O dvanácti měsíčkách" vystoupil v Domově seniorů. Dále také mohli spatřit tuto pohádku spolužáci z naší školy. Velikou odměnou za naše vystoupení byl potlesk obecenstva.

Adéla Kratochvílová (V. A)

další komentáře:

  1. vystupovat u babiček a dědečků se nám vždy líbí, jsme moc rádi, že nás pozvou
  2. pohádku O dvanácti měsíčkách jsme také hráli prvňákům, druhákům, třeťákům i páťákům. U čtvrtých tříd byl největší potlesk. Takže si myslíme, že čtvrťákům se to líbilo nejvíce.

členové dramatického kroužku

Prosincové radovánky

Nastal adventní čas a zimní radovánky. Zatím nám zima sníh nedopřála, ale to nám ve školní družině nevadí. Bílé papírové vločky nám poletují v každém oddělení. Okna děti vyzdobily papírovou zimní krajinou a vystřihovánkami s vánoční tématikou.
Adventní svátky oslavíme s dětmi přípravou na Vánoce. Budeme vyrábět vánoční dárečky, přání, mýdlovou kolekci, ozdoby na stromeček. Nezapomeneme ani na zvířátka. Zaléváme zrníčka medem a připravujeme pomerančové vaničky plné dobrůtek pro ptáčky.

Čertovské zastavení (30. listopadu 2018)

Dne 30. listopadu chystáme ve školní družině vánoční jarmark spojený s představením vánočních koled a básní od prvňáčků a třeťáků.
Vánoční jarmark plný kreativních dílniček a dětských prodejců ve stáncích s vánoční tématikou bude otevřen od 15.00 hod v prostorách školní družiny.
Provizorní kavárnička Vám nabídne trochu vánoční pohody s vánočním cukrovím.
Těšíme se na Vás.

Dýňobraní (22. - 26. října 2018)

Jeden říjnový týden jsme naši pozornost věnovali dýním. Dlabání strašidelné dýně se nám malinko zkomplikovalo, a tak jsme zvolili jiný postup. Té největší dýni jsme propůjčili strašidelný obličej namalovaný černým fixem, další dvě jsme potáhli barevnou látkou a doplnili oříšky, jablíčky a mechem. Okna na chodbě u školní družiny jsme ozdobili řetězy s papírovými dýněmi, které jsme tvořili různými pracovními postupy.
Na závěr dýňobraní si na kroužku Dovedných rukou děvčata upekla výtečný dýňový koláč.

Levandulový sáček (1. října 2018)

Začíná nám podzim a to je čas sklizně. Na naší domácí zahradě se překrásně rozkvetla levandule.
A jak nejlépe využít voňavou levanduli? Ušijeme si kouzelný sáček pod polštář. Šikovné ruce žáků ze třetího ročníku vytvořily z kousku plátna a ozdobné bavlnky sáčky, které naplnily nadrobenou levandulí, a na lícovou stranu sáčku ještě dokreslily drobnou snítku levandule.
Voňavý pytlíček pak děti darovaly rodičům nebo schovaly pod svůj polštář.

Slavnostní uvítání prvňáčků (3. září 2018)

Nastal nám první školní den a vychovatelky s úsměvem přivítaly prvňáčky a jejich rodiče. Vše je pro ně nové a neznámé. Ale nebude trvat dlouho a všichni se společně seznámíme. Družinové koutky jsou skvěle k tomu vybaveny. Využijeme společenské hry, didaktické materiály i společné soutěže a rozhovory.
Těšíme se na společné chvilky a přejeme všem účastníkům zájmového vzdělávání úspěšný rok.

Sportovní odpoledne v ŠD

Běžeckou dráhu na školním dvoře zdobí nový tartanový povrch a tak slavnostní křest proběhl 27. září v odpolední družině. Již celé září děti zkoumaly nový povrch, jak se na něm běhá, sedí, skáče. Sešli jsme se ve 13,30 hod na školním dvoře, děti, které soutěžily, nedočkavě přešlapovaly na startovní čáře a ostatní, v roli diváků, si posedali okolo dráhy.

Zlaté medaile i drobná sladká odměna vybičovala sportovce ke skvělým výkonům. Gratulujeme všem vítězům i ostatním a děkujeme za příjemně strávené odpoledne.

Beseda se spisovatelkou Ivonou Březinovou

Dne 15. března školní družina pořádá literární besedu se spisovatelkou dětských knížek Ivonou Březinovou, která píše knihy pro děti a mládež všech věkových kategorií a nejrůznějších žánrů.

Beseda začíná od 13.30 hod. v tělocvičně ZŠ, kde p. Březinová představí svou tvorbu, jak vzniká kniha, jak si hrát na spisovatele či ilustrátora. Na akce vozí i knihy k autogramiádě nebo k zakoupení.

Pro bližší informace http://www.brezinova.cz/zivotopis/

Přehled knih paní spisovatelky na odkazu Nabídka knih roku 2017

Vánoční jarmark

Datum: 27. 11. 2016 od 15,00 hod

Společné čertovské vystoupení prvnáčků nám letos úspěšně odstartovalo tradiční Čertovské zastavení spojené s vánočním jarmarkem. Pro děti byly připraveny předvánoční dílničky v prostorách družiny a šikovné maminky a babičky nám napekly malé pohoštění. Děti si prodávaly své výrobky a kdo si chtěl vyzkoušet svoji zručnost, navštívil výtvarné dílny plné vánočních ozdob.

Vánoční atmosféru podtrhly i koledy a písně dětí ze třetího ročníku. Vysoká návštěvnost nám opět potvrdila jak společně strávený čas v adventním období je pro nás důležitý.

Dětská slavnost pohádek

Počet dětí: celodružinová akce
Termín: k ukončení školního roku

Jak jinak ukončit školní rok než zábavou a soutěžemi. Celý školní rok jsme pilně a úspěšně pracovali, všichni si už povídali kam pojedou na prázdniny a těšili se vysvědčení. Odpolední slavnost nám všem byla odměnou za celoroční snažení a práci. Vychovatelky si připravily několik stanovišť s hlavolamy, sportovními hrami a logickými hádankami. Pohádkový rok jsme tedy ukončili oslavou českých pohádek. A co si děti vyzkoušely? Hledaly rozdíly na pohádkové pohlednici, skládaly roztrhané obrázky, jmenovaly pohádky s čísly, určovaly pohádky dle klíčových slov, malovaly pohádkové postavy, navlékaly korále pro princeznu, skákaly v čertovském pytli, splétaly pavoučí sítě, přenášely živou vodu. Za splněné úkoly získaly děti žetony, které si mohly proměnit za pohádkové odměny a nějakou tu sladkou dobrůtku

Dětský den na plovárně

Termín: 1. 6. 2016, od 13, 30 hod
Počet dětí: celodružinová akce
Místo konání: blatenská plovárna

Dne 1. 6. jsme dostali pozvání od DDM, abychom společně strávili příjemný dětský den plný soutěží na blatenské plovárně. V celém areálu si děti mohli vyzkoušet různé dětské hry, soutěže, miniflorbal, balanční lavici, malování a tvoření.

Děti si krásné odpoledne bezvadně užily, vyrobily si přívěsky, složily puzzle, zaskákaly si jako žabky, proměnily se v princezny a prince, namalovaly pohádku a zatančily si taneček na písničky z dětských pohádek. Odcházeli jsme velice neradi a strávený čas nám velmi rychle utekl. Spokojené úsměvy a kapsičky plné odměn nám napověděly, že příští rok si rádi tuto akci zopakujeme.

Pohádková kovárna Selibov

Dne 26. 4. 2016 jsme s dětmi ze ŠD navštívili pohádkovou kovárnu v Selibově. Krásná malá chaloupka s pohádkovou kovárnou byla plná malých střítků a strašidel. Hned u vrátek nás přivítal čert Vendelín, který pečlivě sledoval každý krok našich malých nezbedníků. Vodnická rodinka se zlatou rybkou, Hejkal, dráček Bucifálek, čertíci malý i velcí na nás čekali v chaloupce, kde mistr kovář dohlížel na kovářský měch a královký trůn si hlídal sám čertí král. Děti si vyzkoušely kostýmy králů, rytířů, víl a princezen, namalovaly si sádrové pohádkové postavičky a navštívily i královská trůnidla.

Děti si prošly stezkou čápa Ferdinanda, kde na dvanácti pohádkových zastaveních našly vyprávění o zajímavých místech v okolí. A když se jim podařilo splnit dvanáct úkolů, získaly titul „Znalec českých pohádek“. Oslík Aladin dne 26. dubna slavil své třetí narozeniny. A tak jsme společně Aladinovi popřáli mnoho štěstí a spoustu šťavnatých mrkviček.

Moc děkujeme všem zaměstnancům z pohádkové kovárny za vlídné přivítání, připravené soutěže a teplé nápoje vzhledem k nepříznivému počasí. Návštěvu kovárny bychom rádi doporučili všem rodinám s dětmi.

Maškarní rej

Datum: 26. 2. 2016
Počet dětí: Oddělení IV. A V. , vychovatelky K. Mašková a K. Klečková
Termín: Zábavné odpoledne plné maškar, hudby a soutěží od 13,00 – 15,00.

Celý týden jsme se plně připravovali na páteční zábavné odpoledne. Výroba masek nám zabrala více času než jsme předpokládali. Nabízené šablony různých zvířat i princezen si žáci překreslovali a doplňovali svými nápady a postřehy. Někteří si masku navrhovali samy. Spojení masek a kostýmů, ladění barev a doplňků nám zabralo jedno celé odpoledne.

Žáci čtvrtého ročníku si připravili soutěže pro mladší děti /hledání rozdílů, navlékání korálků, třídění fazolí, rozstříhané pohledy/a s hudbou nám přišla pomoc bývalá žákyně naší školy Dominika Češková. V pátek 26. 2. 2016 jsme už od rána shromažďovali kostýmy v družině. Po obědě jsme si jednotlivé kostýmy představili a popřípadě ještě doplnili opaskem, mašlí, stužkou či dalším parádním kouskem.

Ve 13, 20 hod jsme se všichni sešli v tělocvičně naší škole a začali jsme společnými tanečními soutěžemi /židličkovaná, taneček s balonky, taneční štronzo/. Nejlepší tanečníci získali odměny a ostatní měli možnost si odměnu vysoutěžit v dalších aktivitách. Kdo nesoutěžil, ten si mohl zatančit s Dominikou na dětské písničky, např. taneček „Jede, jede mašinka“ nebo „Dáme ruku sem a dáme nohu sem“ a další. Všichni jsme se báječně bavili a nikdo neodešel bez zaslouženého pamlsku.

Pohádková stezka s vílou Amálkou

Datum: 11. 2. 2016 od 13,15 hod.
Počet dětí:Celodružinová akce pro všechny oddělení ŠD

Každý rok připravujeme pro děti odvážný vstup do II. pololetí. Letošní stezkou po naší škole nás provázela víla Amálka. Hned na začátku si děti musely najít správnou turistickou značku, podle které postupovaly na další stanoviště. Víla Amálka děti vyzkoušela z pohádkových dvojic, rozdílů a z obsahu košíku Červené Karkulky. Děti se pak zastavily na návštěvě u Popelky, kde pomohly přebrat čočku a Kašpárkovi ukázaly svojí zručnost v žonglování. Princ si připravil pro děti cestu obratnosti na chůdách a princezna nabídla k opravě své roztrhané korále. Tajuplná stezka zavedla děti do prostor, které běžně nepoznají /zadním schodištěm až do druhého patra a pak zpět do prvního patra až dolů do šaten/ a kde na ně dýchl pocit záhadnosti.

Pohádkové odpoledne

Termín: 23. 10. 2015
Místo: budova školy, školní dvůr
Počet dětí: 72 dětí

Dne 23. 10. 2015 jsme v ŠD pro děti připravili pohádkové odpoledne plné soutěží a kvízů. České pohádky jsou plné čarodějnic, čertů, vodníků, rytířů, princezen a princů a dalších bytostí, které jsou hodné či zlé, přívětivé nebo záludné, bydlí na zámku nebo v jeskyni. A my jsme si ověřili, jak dokonale naše školní děti znají jejich příběhy.

Předhonit brouka Pytlíka ve skákání v pytli nebyl problém, najít domečky pro Rákosníčka, Makovou panenku, Rumcajse, Vochomůrku a Křemílka se dětem povedlo na poprvé, ale trochu nejistoty měly při doplňování pohádkových dvojic. Pohádkové pexeso, slalom s vajíčkem na lžíci a navlékání rozsypaných korálů zvládly děti na jedničku.

Celé odpoledne se děti nořily do známých českých pohádek, počítaly, kreslily, vyprávěly, odkývaly tajemství a hledaly poklady. Soutěžemi je provázely pohádkové bytosti a všechny děti zvládly úkoly s úsměvem na tváři.

Autor příspěvku: Kamila Mašková


TRNKOVA ZAHRADA

Termín: 23. 9. 2015
Místo: Sladovna Písek
Počet dětí: 39 dětí

Dne 23. 9. 2015 jsme se vypravili do Písku na interaktivní výstavu Trnkova zahrada. Plánovaný projekt výstavy byl na pomezí interaktivní výstavy a animovaného filmu, který jeho autoři Jan Trnka a Matyáš Trnka nazývají „Originální kybernetoskop“. Skrze něj se oblíbená knížka několika generací dětí rozhýbala díky audiovizuálním projekcím a interaktivním exponátům.

Samotnou výstavu tvořilo celkem 10 scén, které vycházely z původní knižní předlohy. Jejich základem byla buď animace, které rozpohybovala původní kresby z díla Jiřího Trnky nebo herní a interaktivní prvky. Děti se zde setkaly například s mluvící velrybou, podívaly se do nitra velkého trpaslíka skrze „Trpaskop” nebo zjistily, co je to „Štěkafon”. Objevily slona, který jezdil na skateboardu, uměl tančit rockenroll i chodit po laně. Přemoudřelá velryba dětem přiblížila, proč nejsou velryby ryby a pomohla nahlédnout do života na dně oceánu. Račí houpačka „Rakenrol“, knoflíkové houpačky, pavoučí prolézačka a prolézačka z nalezených velrybích brýlí nabídly dětem pohybovou aktivitu. V prostoru Sladovny také vyrostly staré zahradní zdi, mezi kterými mohly děti expozice procházet. Nalezly na nich různé drobnosti a upomínky na původní knižní předlohu a také informace o tom, kde se zrovna nachází, co je čeká, a s kým se možná za dalším rohem potkají.

Děti si výstavu vskutku užily, na počátku se seznámily s tištěnou knihou a poté si mohly příběhy z knihy doslova prožít.

Autor příspěvku: Kamila Mašková


Ukázka výcviku psů

Termín: 15.10.2010
Místo: školní dvůr
Počet dětí: 150 dětí

V pátek 15. 10. 2010 se k nám do ŠD přijeli představit z kynologického klubu Dog center Ajax. Je to klub, který sdružuje partu lidí, které spojuje láska ke psům a zájem o sportovní kynologii. Zabývají se sportovním výcvikem psů dle Národního zkušebního řádu, přípravou psů pro nevidomé, výcvikem záchranářských psů, výcvikem psů k osobní obraně osob a majetku, služební kynologií u soukromých bezpečnostních služeb. Kromě sportovního výcviku je trvalým cílem výchova psů, která je nezbytná pro šťastné soužití psa a člověka.

Děti měly možnost zhlédnout naprostou poslušnost psů, aport, sjednocenou chůzi i tzv. kousačku do figuranta a přípravu psů na sportovní soutěže. Se zatajeným dechem sledovaly, jak psi poslušně plní povely svých psovodů. Jedinou a nenahraditelnou odměnou pro psy byla radost psovoda ze společně aktivně stráveného času.

Autor příspěvku: Kamila Mašková


ŠD MÁ TALENT

Termín: 15.12.2010
Místo: tělocvična

Vánoční svátky jsou svátky pohody a klidu. Každý chce být se svou rodinou a prožít svátky pospolu. I my ve školní družině jsme chtěli zakončit rok 2010 společnou oslavou. Oslavou talentu v nás všech. Proto jsme se sešli 15. 12. ve školní tělocvičně, kterou slavnostně vyzdobily děti III. oddělení. Talentů bylo mnoho a každý se chtěl pochlubit, co umí a na co má talent. Na své vystoupení se pečlivě připravovali. Tanečnice trénovali, malíři kreslili a vyráběli, kouzelník si připravoval své triky, zpěváci si rozezpívávali své hlasivky, hudebníci ladili nástroje. Všichni chtěli být perfektní a potěšit ostatní. A také se jim to povedlo. Z vystoupení jsme byli nadšeni. Ani porota nebyla schopna vybrat nejlepší talent. Oceněni byli všichni účinkující diplomem, sladkostí a malou pozorností od sponzorů. Nakonec jsme si zazpívali koledy a popřáli vše nejlepší do nového roku 2011.

Autor příspěvku: Kamila Mašková


ZIMNÍ RADOVÁNKY V ŠD

Termín: 5.1.2011
Místo: školní dvůr

Letos nám zima nadělila sněhu dosyta. Na školním dvoře si děti sněhu v odpoledních hodinách ve školní družině užívají. Staví sněhuláky, sáňkují, bobují, staví opevnění a nesmí chybět ani pořádná klouzačka. Chlapci se neobávají trénovat fotbal na zasněženém hřišti a děvčata vykreslují do sněhu anděly, květiny a bludiště.

Paní vychovatelka M. Kulhová chtěla ještě více zpestřit zimní radovánky dětí. Uspořádala proto 5. ledna 2011 „Závody psích spřežení“, kde si děti s radostí zahrály na pejsky a mašéry. Za velkého povzbuzování mašérů a psího štěkání jsme závodili na dolní loučce školního dvora. Vůbec nevadilo občasné klopýtnutí pejsků či překlopení jezdce. Děti závodily s plným nasazením. Odměnou jim byla radost z vítězství i malá sladkost pro všechny zúčastněné.

Na závěr jsme závodili mezi družinami. Vyhrála školní družina paní vychovatelky J. Kortusové (závodní dvojice: Lukáš Hochmuth II. B, Karolína Šornová IV. B).

Autor příspěvku: Kamila Mašková


KARNEVAL V ŠD

Termín: 17 2. 2012
Místo: tělocvična

Období karnevalových rejů je zase tady a proto nic nebránilo tumu, abychom se s dětmi sešli na jedno maškarní řádění i u nás ve škole. Maminky a babičky připravily dětem krásné kostýmy, proto nemohla soutěž o nejkrásnější masku. Tanec střídaly soutěže a různé hry pod vedení paní vychovatelek. Všichni jsme toto odpoledne pořádně užili.

Evropský sociální fond v ČR
Jihočeský kraj
EU peníze školám
ROP - bazén Blatná