Skok na hlavní obsah Skok na menu
Základní škola J. A. Komenského Blatná

Bezpečnost na internetu pro děti i rodiče

Důležité odkazy

SAFERINTERNET.CZ

Na stránkách Saferinternet.cz najdou rodiče potřebné rady a informace ohledně bezpečného a zodpovědného používání internetu.

BEZPECNE-ONLINE.CZ

Národní webové stránky zaměřené na rozšiřování povědomí o bezpečnosti na internetu a šíření informací o nebezpečných praktikách

SEZNAMSEBEZPECNE.CZ

Film určený dětem, jejich rodičům a pedagogům o nástrahách internetu a nebezpečí, která jsou skryta za nejrůznějšími identitami.

E-BEZPECI.CZ

Desatero BEZPEČÍ NA INTERNETU

 1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem na druhé straně.
 2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svoji fotografii a už vůbec ne intimní.
 3. Udržuj hesla (k e-mailu i jiné) v tajnosti, nesděluje je ani blízkému kamarádovi.
 4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
 5. Nedomlouvej si schůzku přes internet, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
 6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
 7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky nebo něčí vzkazy uvedou do rozpaků.
 8. Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
 9. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš. like.
 10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

V síti pro školy - portál pro rodiče

Osvětová kampaň k filmu V síti (pro školy)

Podrobnější informace pro rodiče na portálu V síti - jsem rodič

Portál poskytuje informace o mnoha nebezpečích, která mohou hrozit dětem z internetu. Dále vede rodiče, jak správně komunikovat s dětmi o hrozících nebezpečích i jak správně natavit internetové prostředí pro dítě.

PRAVIDLA PRO DĚTI K BEZPEČNĚJŠÍMU UŽÍVÁNÍ INTERNETU

 1. Nikdy nesděluj adresu svého bydliště, telefonní číslo domů nebo adresu školy, kam chodíš, jména a adresy rodičů a rodinných příslušníků i jejich telefonní čísla do práce, někomu, s kým jsi se seznámil/a prostřednictvím internetu, jestliže Ti to rodiče (nebo lidé, kteří se o Tebe starají) přímo nedovolí.
 2. Pokud se neporadíš s rodiči, neposílej nikomu po internetu fotografii, číslo kreditní karty nebo podrobnosti o bankovním účtu a vůbec žádné osobní údaje.
 3. Nikdy nikomu, ani nejlepšímu příteli, neprozraď heslo nebo přihlašovací jméno své internetové stránky nebo počítače.
 4. Nikdy si bez svolení rodičů nedomlouvej osobní schůzku s někým, s kým jsi se seznámil/a prostřednictvím internetu. Doma musí bezpodmínečně vědět, kam jdeš a proč. I když Ti rodiče (nebo lidé, kteří se o Tebe starají) dovolí se s takovým člověkem sejít, nechoď na schůzku sám/sama a sejděte se na bezpečném veřejném místě.
 5. Nikdy nepokračuj v chatování, když se Ti bude zdát, že se tam probírají věci, které Tě budou přivádět do rozpaků nebo Tě vyděsí. Vždy o takovém zážitku řekni rodičům (nebo lidem, kteří se o Tebe starají).
 6. Nikdy neodpovídej na zlé, urážlivé, nevkusné nebo hrubé e-maily. Není Tvoje vina, že jsi tyto zprávy dostal/a. Když se Ti to stane, oznam to rodičům.
 7. Nikdy neotvírej soubory přiložené k elektronickým zprávám (e-mailům), pokud přijdou od lidí nebo z míst, které neznáš. Mohou obsahovat viry nebo jiné programy, které by mohly zničit důležité informace a významně poškodit software počítače.
 8. Vždy řekni rodičům (nebo lidem, kteří se o Tebe starají) o všech případech nepříjemných, vulgárních výrazů na internetu, totéž platí pro obrázky s vulgární tematikou.
 9. Vždy buď sám/sama sebou a nezkoušej si hrát na někoho, kým nejsi (na staršího, na osobu jiného pohlaví apod.).
 10. Vždy pamatuj na následující pravidlo a chovej se podle něho: jestliže některá webová stránka bude obsahovat upozornění, že je určena jen pro dospělé nebo jen pro lidi od určitého věku, musí se to respektovat a ti, kteří nevyhovují kritériím, nemají takovou stránku otevírat.
 11. Domluv se s rodiči na pravidlech používání internetu a poctivě je dodržuj. Především se domluv, kdy můžeš internet používat a jak dlouho.
 12. Provždy si zapamatuj další pravidlo: když Ti někdo na internetu bude nabízet něco, co zní tak lákavě, že se to nepodobá pravdě, nevěř mu – není to pravda.
 13. Jestliže na internetu najdeš něco, o čem jsi přesvědčen, že je to nelegální, oznam to rodičům.
Zdroj: Věstník MŠMT 6/2004

PRAVIDLA PRO RODIČE K BEZPEČNĚJŠÍMU UŽÍVÁNÍ INTERNETU JEJICH DĚTMI

 1. Nechte se dítětem poučit o službách, které používá, a ujistěte se o jejich obsahu. Tím zlepšete svou znalost internetu.
 2. Nikdy svému dítěti nedovolte setkání o samotě s někým, s kým se seznámil na internetu, bez Vaší přítomnosti. Pokud k setkání svolíte, své dítě doprovoďte.
 3. Zajímejte se o internetové kamarády svých dětí stejně, jako se zajímáte o jejich kamarády ve škole.
 4. Základem při komunikaci rodiče s dítětem je otevřenost. Při nepříjemných zkušenostech dítěte s děsivým obsahem nebo nepříjemným člověkem není řešením trestat dítě nebo mu dokonce bránit používat internet, ale poradit mu, jak se v budoucnu nepříjemným zkušenostem vyhnout. Jak se rodič při podobné situaci zachová, určuje, zda se mu dítě svěří i v budoucnu.
 5. Na místo s nevhodným obsahem se může dítě dostat zcela náhodou. Pro tyto případy neexistuje stoprocentní ochrana a vyplatí se spíše vychovávat dítě tak, aby si podobné skutečnosti interpretovalo způsobem odpovídajícím jeho věku, protože s dítětem nemůžete trávit všechen volný čas.
 6. Riziko vstupu na stránku s nevhodným obsahem lze snížit jednak prostřednictvím možností zabudovaných přímo do internetového prohlížeče, jednak prostřednictvím speciálních programů obsahujících nepřetržitě aktualizovaný seznam stránek pro děti nevhodných. Tyto programy bývají k dispozici zdarma.
 7. Uvažujte o společné e-mailové schránce se svými dětmi.
 8. Dávejte si pozor na soubory, které dítě z internetu stahuje a ukládá je na disk.
 9. Sledujte, kolik času dítě u počítače stráví. Nepohybuje se ve světě virtuálních her častěji než na hřišti? Nepohybuje se víc na chatu a nekomunikuje s anonymními osobami (skrytými za chatovými přezdívkami) častěji než se svými kamarády? Nepozorujete u něj projevy připomínající závislost na chatování či počítačových hrách? Nedovolte, aby virtuální realita dítě příliš pohltila!
 10. O radu při výchově dětí ke správnému užívání internetu můžete požádat pedagoga, psychologa či pracovníky internetových firem.
Zdroj: Věstník MŠMT 6/2004

PAYSAFECARD

Portál poskytovatele služby v rámci celé EU nabízí PAYSAFECARD - Bezpečně a rychle jako v hotovosti.

Tato služba je velmi zneužitelná hlavně vůči nezodpovědným nebo důkladně nepoučeným osobám, které si neumí dostatečně dostatečně zodpovědně chovat v oblasti financí. Na základě plateb u smluvních dodavatelů (celá řada trafik, čerpacích stanic a jiných provozů - seznam prodejců) si mohou zákazníci dobíjet kartu nebo zakupovat kupony v částkách 100,- Kč, 200,- Kč, 500,- Kč, 1000,- Kč a 2000,- Kč. Tento prodej není omezen věkem kupujícího, věkem je až omezeno zřízení příslušného účtu na internetu (16 let).

Zákazníky láká možnost využití bezkontaktních plateb při získávání internetových služeb spojených s počítačovými hrami, hudbou, komunikací, telefonováním, internetovými službami, obchody, atd. - podrobnější informace k podporovaným službám.

Knižní publikace

Bezpečnost dětí na Internetu - Rádce zodpovědného rodiče

Autor: Lenka Eckertová, Daniel Dočekal

Rok vydání: 2013


Buď pánem svého prostoru: Jak chránit sebe a své věci, když jste online

Linda McCarthy, Denise Weldon-Siviy

Rok vydání: 2013


Dítě v síti

Autoři: Daniel Dočekal, Jan Müller, Anastázie Harris, Luboš Heger a spol.

Komplexní návod pro ty, kdo chtějí porozumět přednostem a hrozbám online médií, které tak dramaticky mění život našich dětí

Odkaz na stránky publikace