Skok na hlavní obsah Skok na menu
Základní škola J. A. Komenského Blatná

Bezpečnost na internetu pro děti i rodiče

Důležité odkazy

SAFERINTERNET.CZ

Na stránkách Saferinternet.cz najdou rodiče potřebné rady a informace ohledně bezpečného a zodpovědného používání internetu.

BEZPECNE-ONLINE.CZ

Národní webové stránky zaměřené na rozšiřování povědomí o bezpečnosti na internetu a šíření informací o nebezpečných praktikách

SEZNAMSEBEZPECNE.CZ

Film určený dětem, jejich rodičům a pedagogům o nástrahách internetu a nebezpečí, která jsou skryta za nejrůznějšími identitami.

E-BEZPECI.CZ

RODIČOVSKÁ KONTROLA


E-Bezpečí pro rodiče: unikátní videokurz pro všechny rodiče

Desatero BEZPEČÍ NA INTERNETU

  1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem na druhé straně.
  2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svoji fotografii a už vůbec ne intimní.
  3. Udržuj hesla (k e-mailu i jiné) v tajnosti, nesděluje je ani blízkému kamarádovi.
  4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
  5. Nedomlouvej si schůzku přes internet, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
  6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
  7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky nebo něčí vzkazy uvedou do rozpaků.
  8. Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
  9. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš. like.
  10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

V síti pro školy - portál pro rodiče

Osvětová kampaň k filmu V síti (pro školy)

Podrobnější informace pro rodiče na portálu V síti - jsem rodič

Portál poskytuje informace o mnoha nebezpečích, která mohou hrozit dětem z internetu. Dále vede rodiče, jak správně komunikovat s dětmi o hrozících nebezpečích i jak správně natavit internetové prostředí pro dítě.

PRAVIDLA PRO DĚTI K BEZPEČNĚJŠÍMU UŽÍVÁNÍ INTERNETU

  1. Nikdy nesděluj adresu svého bydliště, telefonní číslo domů nebo adresu školy, kam chodíš, jména a adresy rodičů a rodinných příslušníků i jejich telefonní čísla do práce, někomu, s kým jsi se seznámil/a prostřednictvím internetu, jestliže Ti to rodiče (nebo lidé, kteří se o Tebe starají) přímo nedovolí.
  2. Pokud se neporadíš s rodiči, neposílej nikomu po internetu fotografii, číslo kreditní karty nebo podrobnosti o bankovním účtu a vůbec žádné osobní údaje.
  3. Nikdy nikomu, ani nejlepšímu příteli, neprozraď heslo nebo přihlašovací jméno své internetové stránky nebo počítače.
  4. Nikdy si bez svolení rodičů nedomlouvej osobní schůzku s někým, s kým jsi se seznámil/a prostřednictvím internetu. Doma musí bezpodmínečně vědět, kam jdeš a proč. I když Ti rodiče (nebo lidé, kteří se o Tebe starají) dovolí se s takovým člověkem sejít, nechoď na schůzku sám/sama a sejděte se na bezpečném veřejném místě.
  5. Nikdy nepokračuj v chatování, když se Ti bude zdát, že se tam probírají věci, které Tě budou přivádět do rozpaků nebo Tě vyděsí. Vždy o takovém zážitku řekni rodičům (nebo lidem, kteří se o Tebe starají).
  6. Nikdy neodpovídej na zlé, urážlivé, nevkusné nebo hrubé e-maily. Není Tvoje vina, že jsi tyto zprávy dostal/a. Když se Ti to stane, oznam to rodičům.
  7. Nikdy neotvírej soubory přiložené k elektronickým zprávám (e-mailům), pokud přijdou od lidí nebo z míst, které neznáš. Mohou obsahovat viry nebo jiné programy, které by mohly zničit důležité informace a významně poškodit software počítače.
  8. Vždy řekni rodičům (nebo lidem, kteří se o Tebe starají) o všech případech nepříjemných, vulgárních výrazů na internetu, totéž platí pro obrázky s vulgární tematikou.
  9. Vždy buď sám/sama sebou a nezkoušej si hrát na někoho, kým nejsi (na staršího, na osobu jiného pohlaví apod.).
  10. Vždy pamatuj na následující pravidlo a chovej se podle něho: jestliže některá webová stránka bude obsahovat upozornění, že je určena jen pro dospělé nebo jen pro lidi od určitého věku, musí se to respektovat a ti, kteří nevyhovují kritériím, nemají takovou stránku otevírat.
  11. Domluv se s rodiči na pravidlech používání internetu a poctivě je dodržuj. Především se domluv, kdy můžeš internet používat a jak dlouho.
  12. Provždy si zapamatuj další pravidlo: když Ti někdo na internetu bude nabízet něco, co zní tak lákavě, že se to nepodobá pravdě, nevěř mu – není to pravda.
  13. Jestliže na internetu najdeš něco, o čem jsi přesvědčen, že je to nelegální, oznam to rodičům.
Zdroj: Věstník MŠMT 6/2004

PRAVIDLA PRO RODIČE K BEZPEČNĚJŠÍMU UŽÍVÁNÍ INTERNETU JEJICH DĚTMI

  1. Nechte se dítětem poučit o službách, které používá, a ujistěte se o jejich obsahu. Tím zlepšete svou znalost internetu.
  2. Nikdy svému dítěti nedovolte setkání o samotě s někým, s kým se seznámil na internetu, bez Vaší přítomnosti. Pokud k setkání svolíte, své dítě doprovoďte.
  3. Zajímejte se o internetové kamarády svých dětí stejně, jako se zajímáte o jejich kamarády ve škole.
  4. Základem při komunikaci rodiče s dítětem je otevřenost. Při nepříjemných zkušenostech dítěte s děsivým obsahem nebo nepříjemným člověkem není řešením trestat dítě nebo mu dokonce bránit používat internet, ale poradit mu, jak se v budoucnu nepříjemným zkušenostem vyhnout. Jak se rodič při podobné situaci zachová, určuje, zda se mu dítě svěří i v budoucnu.
  5. Na místo s nevhodným obsahem se může dítě dostat zcela náhodou. Pro tyto případy neexistuje stoprocentní ochrana a vyplatí se spíše vychovávat dítě tak, aby si podobné skutečnosti interpretovalo způsobem odpovídajícím jeho věku, protože s dítětem nemůžete trávit všechen volný čas.
  6. Riziko vstupu na stránku s nevhodným obsahem lze snížit jednak prostřednictvím možností zabudovaných přímo do internetového prohlížeče, jednak prostřednictvím speciálních programů obsahujících nepřetržitě aktualizovaný seznam stránek pro děti nevhodných. Tyto programy bývají k dispozici zdarma.
  7. Uvažujte o společné e-mailové schránce se svými dětmi.
  8. Dávejte si pozor na soubory, které dítě z internetu stahuje a ukládá je na disk.
  9. Sledujte, kolik času dítě u počítače stráví. Nepohybuje se ve světě virtuálních her častěji než na hřišti? Nepohybuje se víc na chatu a nekomunikuje s anonymními osobami (skrytými za chatovými přezdívkami) častěji než se svými kamarády? Nepozorujete u něj projevy připomínající závislost na chatování či počítačových hrách? Nedovolte, aby virtuální realita dítě příliš pohltila!
  10. O radu při výchově dětí ke správnému užívání internetu můžete požádat pedagoga, psychologa či pracovníky internetových firem.
Zdroj: Věstník MŠMT 6/2004

PAYSAFECARD

Portál poskytovatele služby v rámci celé EU nabízí PAYSAFECARD - Bezpečně a rychle jako v hotovosti.

Tato služba je velmi zneužitelná hlavně vůči nezodpovědným nebo důkladně nepoučeným osobám, které si neumí dostatečně dostatečně zodpovědně chovat v oblasti financí. Na základě plateb u smluvních dodavatelů (celá řada trafik, čerpacích stanic a jiných provozů - seznam prodejců) si mohou zákazníci dobíjet kartu nebo zakupovat kupony v částkách 100,- Kč, 200,- Kč, 500,- Kč, 1000,- Kč a 2000,- Kč. Tento prodej není omezen věkem kupujícího, věkem je až omezeno zřízení příslušného účtu na internetu (16 let).

Zákazníky láká možnost využití bezkontaktních plateb při získávání internetových služeb spojených s počítačovými hrami, hudbou, komunikací, telefonováním, internetovými službami, obchody, atd. - podrobnější informace k podporovaným službám.

Knižní publikace

Bezpečnost dětí na Internetu - Rádce zodpovědného rodiče

Autor: Lenka Eckertová, Daniel Dočekal

Rok vydání: 2013


Buď pánem svého prostoru: Jak chránit sebe a své věci, když jste online

Linda McCarthy, Denise Weldon-Siviy

Rok vydání: 2013


Dítě v síti

Autoři: Daniel Dočekal, Jan Müller, Anastázie Harris, Luboš Heger a spol.

Komplexní návod pro ty, kdo chtějí porozumět přednostem a hrozbám online médií, které tak dramaticky mění život našich dětí

Odkaz na stránky publikace